04.09.2014

Προειδοποίηση για προσπάθεια υποκλοπής κωδικών («Υπηρεσία IT»)

Παραπλανητικά μηνύματα με θέμα «Υπηρεσία IT» και υπογραφή «Webmail Τεχνική Υποστήριξη Helpdesk»

Αγαπητοί χρήστες του δικτύου του Πανεπιστημίου Αθηνών,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τα μηνύματα με θέμα «Υπηρεσία IT» και υπογραφή «Webmail Τεχνική Υποστήριξη Helpdesk» που έφτασαν προ ολίγου σε πολλούς χρήστες καλώντας τους να επικυρώσουν το λογαριασμό τους κάνοντας κλικ σε κάποιο σύνδεσμο, στάλθηκαν μαζικά από τρίτους με σκοπό την υποκλοπή κωδικών, και όχι από κάποια υπηρεσία του Πανεπιστημίου μας. Εφόσον λάβατε κάποιο από αυτά, μπορείτε να το αγνοήσετε, ενώ βεβαίως ο λογαριασμός σας θα συνεχίσει να λειτουργεί κανονικά.

Αν έχετε απαντήσει στο μήνυμα συμπληρώνοντας τα στοιχεία σας, παρακαλούμε αλλάξτε το συντομότερο δυνατόν το μυστικό κωδικό σας (password).

Υπενθυμίζουμε ότι οι υπηρεσίες του Πανεπιστημίου, συμπεριλαμβανομένου και του Κ.ΛΕΙ.ΔΙ., δε θα ζητήσουν ποτέ τον κωδικό σας, τον οποίο πρέπει να κρατάτε πάντα κρυφό και να τον χρησιμοποιείτε μόνο για την πρόσβαση στις επίσημες δικτυακές υπηρεσίες του Πανεπιστημίου.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Κέντρο Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύου