Αρχική σελίδα » Σύνδεση στο Δίκτυο » Ασύρματη Σύνδεση (Wi-Fi) » Επισκέπτες Πανεπιστημίου Αθηνών » Οδηγίες για Δημιουργία Συνεδριακών Λογαριασμών

Οδηγίες για Δημιουργία Συνεδριακών Λογαριασμών

Η υπηρεσία δημιουργίας λογαριασμών επισκεπτών προσφέρει τη δυνατότητα δημιουργίας συνεδριακών λογαριασμών στα μέλη ΔΕΠ του Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) δηλαδή τη δυνατότητα δημιουργίας κωδικών οι οποίοι είναι κοινοί για όλους τους επισκέπτες του συνεδρίου και χωρίς περιορισμό στον αριθμό των συνδέσεων.

Πληκτρολογώντας τη διεύθυνση https://guest.uoa.gr/ ο χρήστης οδηγείται στην εισαγωγική σελίδα της υπηρεσίας.

Επιλέγοντας τη «Σύνδεση Χρήστη», ο χρήστης θα οδηγηθεί στην υπηρεσία πιστοποίησης χρηστών και θα εισάγει τους κωδικούς του.

Εφόσον ο χρήστης πιστοποιείται ως μέλος ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, ΕΕΠ, ΙΔΟΧ, οδηγείται στην παρακάτω καρτέλα η οποία του παρέχει την επιπλέον δυνατότητα για να δημιουργήσει προσωπικά έναν λογαριασμό συνεδρίου.
Κάθε χρήστης έχει δικαίωμα ενός ενεργού λογαριασμού συνεδρίου.

Επιλέγετε "Προσθήκη:" και στην καρτέλα που εμφανίζετε συμπληρώνετε απαραίτητα τα πεδία:

• Όνομα χρήστη (λατινικά, πεζά, χωρίς κενά πχ: paradeigma)
  • Ενεργοποίηση
  • Διάρκεια

και κάνετε κλικ στο κουμπί "Υποβολή":

Ο κωδικός παράγεται αυτόματα.

Προαιρετικά μπορούν να συμπληρωθούν τα πεδία σχόλια, email και Τηλέφωνο. Επιλέγοντας και συμπληρώνοντας τα πεδία email και Τηλέφωνο μπορείτε να γνωστοποιήσετε τα στοιχεία του λογαριασμού στην επιλεγμένη email διεύθυνση και στο επιλεγμένο τηλέφωνο με SMS:

Σημείωση: Στην περίπτωση που το Όνομα Χρήστη που υποβάλλει ο χρήστης είναι κατειλημμένο θα εμφανιστεί το παρακάτω μήνυμα και θα πρέπει να επιλέξετε διαφορετικό όνομα χρήστη:

Υποβάλλοντας τα στοιχεία του συνεδρίου ο χρήστης θα οδηγηθεί στο περιβάλλον διαχείρισης του συνεδριακού λογαριασμού. Σε αυτό το σημείο, όπως και στους προσωπικούς λογαριασμούς επισκέπτη, δίνεται η δυνατότητα διαγραφής  ή επεξεργασίας του λογαριασμού:

Η Επεξεργασία λογαριασμού συνεδρίου αφορά είτε την απενεργοποίηση του λογαριασμού μετά το πέρας των εργασιών, είτε την αλλαγή στην διάρκεια ισχύος του λογαριασμού και στην ημερομηνία ενεργοποίησής του, είτε αλλαγή στα πεδία Email και Τηλέφωνο
Προσοχή: Με την είσοδό στην επεξεργασία συνεδριακού λογαριασμού αλλάζει αμέσως ο κωδικός ακόμη και αν τελικά επιλεχθεί Ακύρωση