Αρχική σελίδα » Σύνδεση στο Δίκτυο » Διακομιστής Μεσολάβησης (Proxy Server) » Windows: Google Chrome & Internet Explorer

Google Chrome - Internet Explorer

Οδηγίες για τη ρύθμιση του διακομιστή μεσολάβησης (proxy server) σε λειτουργικό σύστημα Windows, για Google Chrome και Internet Explorer.

Βήμα 1

Μεταβείτε στον Πίνακα Ελέγχου (Control Panel) και στις Επιλογές Internet (Internet Options). Στη συνέχεια επιλέξτε την καρτέλα Συνδέσεις (Connections) και κάντε κλικ στις Ρυθμίσεις LAN (LAN Settings).

Βήμα 2

Στο πεδίο "Διακομιστής μεσολάβησης" ("Proxy Server"), τσεκάρετε την επιλογή "Χρησιμοποιήστε ένα διακομιστή μεσολάβησης για το LAN" ("Use a proxy server for your LAN")

και εισάγετε τα παρακάτω στοιχεία

• Διεύθυνση  (Address): proxy.uoa.gr
  • Θύρα (Port): 8080

Βήμα 3

Ανοίγοντας ένα παράθυρο φυλλομετρητή (browser) στη συσκευή σας, θα σας ζητηθεί να εισάγετε τα στοιχεία του λογαριασμού σας (username και password) που διαθέτετε στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Η ρύθμιση του διακομιστή μεσολάβησης (proxy server) ολοκληρώθηκε.

Έλεγχος IP Διεύθυνσης

Αν θελήσετε να ελέγξετε ότι έχετε λάβει πανεπιστημιακή IP διεύθυνση, μπορείτε να επισκεφθείτε τη διεύθυνση:

checkip.noc.uoa.gr